
~$104.99
🔎 Check Price & Availability
Edwards Security Strobe Light 102LS-FLEDA-G1
- LED, Incandescent, Halogen and Strobe light source
- Suitable for indoor and outdoor applications
- Molded-in gasketed lens modules
- PLC compatible
- Stackable in any combination or color
- Base unit comes with optional tone module
- Module rearrangement requires no wiring
- UL 1638 Listed
- NEMA Type 3R, Type 4X and IP65 Rated
- CE Marked low voltage directive and EMC directive
Key Features
Enhance your safety and security with the Edwards Signaling 102LS-FLEDA-G1 Security Strobe Light. This versatile audible-visual signaling device features up to five light modules and a pulsating horn in a single stack, with optional sounder modules for added functionality. With LED, Incandescent, Halogen, or Strobe light sources, along with six lens colors and options for steady-on or flashing modes, this IP65-rated device is suitable for both indoor and outdoor applications. Upgrade your safety equipment with the Edwards Signaling Security Strobe Light today.
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 102LS-FLEDA-G1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Line | Stacklight |
| Product Model | 102LS-FLEDA-G1 |
| Product Name | Triliptical Flashing LED Light Source 24V DC |
| Product Series | 102 |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor, Signaling |
| Light Color | Amber |
| Sound Emission | 89 dB |
| Color | Orange |
| Depth | 3.9" |
| Form Factor | Conduit Mount, Panel Mount |
| Height | 5.4" |
| Lens Color | Amber |
| Weight | 4.80oz |
| Width | 3.5" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Conduit Mount, Panel Mount |
| Limited Warranty | 2-Year |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |
| Package Contents | Triliptical Flashing LED Light Source 24V DC Installation Sheet |