Home > Edwards > Edwards Security Strobe Light 108I-RGA-G1

Enhance your facility's safety with the Edwards Signaling 108I-RGA-G1 Security Strobe Light. This versatile multicolor LED indicator is UL listed and IP65 rated, offering both steady-on and flashing visual signals. With three LED signals in one housing and the option to add a fourth signal source, such as Strobe, Halogen, Incandescent, or LED, this device provides customizable alert options. Easily mountable on panels or conduits, the 108I-RGA-G1 also offers an optional multi-tone base module with eight tones for added signaling capabilities.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 108I-RGA-G1 |
| Product Line | Chameleon |
| Product Name | Chameleon 108 Security Strobe Light |
| Product Series | 108 |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor |
| Sound Emission | 79 dB, 89 dB |
| Color | Green, Orange, Red |
| Form Factor | Pipe Mount |
| Height | 7.8" |
| Lens Color | Clear |
| Weight | 14.24oz |
| Width | 3" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Pipe Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |