Home > Edwards > Edwards Security Strobe Light 108I-RGA-N5

Enhance your security system with the Edwards Signaling 108I-RGA-N5 Security Strobe Light. This versatile UL listed and IP65 rated LED multistatus indicator offers multiple color options and can be set to steady-on or flashing mode for clear visual signaling. With the ability to accommodate up to four different signals, including strobe, halogen, incandescent, or LED lights, the 108I-RGA-N5 is a customizable solution for any safety application. Easily mountable on panels or conduits, this device also features an optional multi-tone base module with eight tones for added signaling flexibility.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 108I-RGA-N5 |
| Product Line | Chameleon |
| Product Name | Chameleon 108 Security Strobe Light |
| Product Series | 108 |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor |
| Color | Green, Orange, Red |
| Form Factor | Pipe Mount |
| Lens Color | Clear |
| Weight | 14.24oz |
| Width | 3" |
| Input Voltage | 120V DC |
| Power Source | AC |
| Mount Type | Pipe Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |