Home > Edwards > Edwards Security Strobe Light 125HALSR120A

Illuminate your space with the Edwards Signaling Security Strobe Light, Model 125HALSR120A. This UL and cUL listed beacon offers versatile options, including flashing or steady-on versions, and is encased in a corrosion-resistant Type 4X enclosure. With a durable base made of 33% glass-filled nylon, this strobe light withstands high temperatures and chemical exposure. Choose from a variety of lens colors and mounting options to suit your needs, ensuring safety and visibility in any environment.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 125HALSR120A |
| Product Name | 125 Class Halogen Beacons for NEMA 4X Applications |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Outdoor |
| Color | Gray |
| Durability | Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Shatter Resistant |
| Form Factor | Conduit Mount, Panel Mount |
| Lens Color | Red |
| Weight | 6.40oz |
| Input Voltage | 120V AC |
| Bulb/Tube Type | Halogen |
| Mount Type | Conduit Mount, Panel Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |
| Package Contents | 125 Class Halogen Beacons for NEMA 4X ApplicationsGasket |