Home > Edwards > Edwards Security Strobe Light 125XBRIRGA24D

Illuminate your space with the Edwards Signaling 125XBRIRGA24D Security Strobe Light. This UL and cUL listed multi-color LED indicator boasts a corrosion-resistant Type 4X enclosure, making it suitable for various environments. Crafted with a durable 33% glass-filled nylon base and a shatter-resistant polycarbonate lens, this strobe light is designed to withstand heat and chemicals. With XTRA-SAFETM Technology catering to the color-blind, shock and vibration immunity, and PLC compatibility, this versatile light ensures safety and security. Choose between a 24V DC or 120V AC power supply, and opt for a gray or black base to suit your needs. Whether panel or conduit mounted, this strobe
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 125XBRIRGA24D |
| Product Line | Chameleon |
| Product Name | 125XBRi Chameleon Multi-Status Indicator |
| Product Series | 125XBRi |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Signaling |
| Material | Glass-filled Nylon |
| ADI Part Number Replaces | ED-103IRGAG1 |
| Model Number Replaces | 103I-RGA-G1 |
| Color | Green, Orange, Red |
| Depth | 3.3" |
| Durability | Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Heat Resistant, Shatter Resistant, Shock Resistant, Vibration Resistant |
| Form Factor | Conduit Mount |
| Height | 3.9" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 3.3" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Conduit Mount |
| Certifications & Standards | UL 1638 ListedcUL ListedUL Listed NEMA 4X enclosure |
| Country of Origin | US |
| Features | Multi-candela Strobe |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |