Home > Fire-Lite > Fire-Lite Smoke Detector 30-2021-24
Introducing the Fire-Lite Alarms by Honeywell Smoke Detector (Model: 30-2021-24), designed to ensure the safety of your space with its reliable 24 VDC operation. This state-of-the-art smoke detector offers advanced technology and precision engineering to provide early detection of smoke, offering peace of mind in any environment. Trust Fire-Lite Alarms by Honeywell for top-quality fire safety equipment that you can depend on.
| Brand Name | Fire-Lite Alarms by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 30-2021-24 |
| Package Length | 7.700000000 |
| Product Line | Pyrotector |
| Product Model | 30-2021-24 |
| Product Name | 30-2021-24 Smoke Detector |
| Product Type | Smoke Detector |
| Depth | 3" |
| Weight | 12oz |
| Power Source | DC |
| Diameter | 4.1" |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Additional Information | 4.09" (10.389 cm) diameterOperating voltage: 22 to 27 VDC for 24 VDC unitMaterial: Steel |
| Country of Origin | US |