
~$550.00
🔎 Check Price & Availability
Honeywell Gas Alarm Control Panel 301C
- Zero maintenance
- Automatic quick self-test and warm-up
- Continuous alphanumeric display
- Low installation costs
- Allows for up to 126 zoning groups which can save energy and extend fan and relay life
- Manages up to 768 events with programmable latching alarms
- Modbus compatible; with BACnet/IP available
- Interchangeable transmitters able to detect different gases
- Expands to handle up to 96 transmitters or relay modules and up to 50 Vulcain 301W wireless sensors
- Programmable time delays
Key Features
Enhance your gas detection system with the Honeywell Analytics / Vulcain 301C Gas Alarm Control Panel. Featuring addressable RS-485 Modbus communication and daisy chain wiring, this panel simplifies installation by connecting up to 96 transmitters on 3 input channels with just 2 pairs of wires. The zoning and averaging capabilities of the 301C reduce operational and maintenance costs by effectively managing sensor readings and preventing unnecessary relay activations. With the ability to accommodate up to 126 zones and 50 wireless transmitters, this control panel offers unparalleled flexibility and efficiency for your safety needs.
Technical Specifications
| Brand Name | Honeywell Analytics / Vulcain |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 301C24-DLC-BIP |
| Product Line | Vulcain |
| Product Model | 301C |
| Product Name | Vulcain 301C Digital Gas Detection Controller |
| Product Type | Gas Alarm Control Panel |
| Connectivity Technology | Wired, Wireless |
| Display Type | LCD |
| Color | Gray |
| Depth | 2.8" |
| Height | 8" |
| Weight | 2.43lb |
| Width | 11" |
| Input Voltage | 38V DC |