Home > Edwards > Edwards Alarm Bell 432-G5

Discover the Edwards Signaling 432-G5 Alarm Bell, a compact single-stroke bell designed to emit a crisp, clean tone. Perfect for low-cost, light-duty installations in various settings like factories, offices, and OEMs, this bell serves multiple purposes including doorbells, warning signals, and audible alerts. Its 2 1/2" solid brass shell and low current drain make it ideal for end-of-cycle timing, signaling, and paging needs, allowing for long wire runs without compromising performance.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 432-G5 |
| Product Name | 432-G5 General Purpose Single Stroke Bell 24 VAC 50/60 Hz, 0.35 A |
| Product Series | 432 |
| Product Type | Alarm Bell |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Commercial, Factory, Office |
| Material | Brass |
| Sound Emission | 82 dB |
| Color | Brass |
| Depth | 1.3" |
| Height | 2.5" |
| Weight | 4.16oz |
| Input Voltage | 24V AC |
| Power Source | AC |
| Diameter | 2.5" |
| Country of Origin | TW |
| Features | Compact |