Home > Edwards > Edwards Security Alarm 435-6C1

Enhance your security system with the Edwards Signaling 435-6C1 Security Alarm. The Universal Adaptaplate® allows for easy mounting on any surface or electrical box, while the optional 449 back box ensures weatherproof protection. Choose from 4", 6", 8", or 10" gong sizes to suit your specific needs. With DC vibrating bells that deliver a continuous and powerful ringing sound, rest assured that your premises are well-equipped for safety and security.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 4356-C1 |
| Product Line | Adaptabel |
| Product Name | 6" Vibrating Bell 6 VDC, 0.25 A |
| Product Series | 432 |
| Product Type | Security Alarm |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Outdoor |
| Depth | 2" |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | MX |
| Package Contents | 6" Vibrating Bell 6 VDC, 0.25 A Hardware |