Home > Kidde > Kidde Alarm Bell 439D-10AW

The Kidde Commercial 439D-10AW Fire Alarm Bell is expertly crafted for fire alarm systems, featuring gongs made of high-quality alloy steel for powerful, resonant tones. With two gong sizes available to suit different noise levels, these underdome-style bells come with heavy-duty mechanisms and a versatile mounting plate for easy installation in any standard single-gang opening. For weatherproof needs, consider adding a surface weatherproof back box (sold separately). Ensure compatibility by referring to the Specification chart and catalog number for the appropriate back box. Note that bells with a Full Cast Grid have a "G" suffix in the Catalog Number.
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 439D-10AW |
| Product Name | Vibrating Fire Alarm Bells Diode Polarized AC & DC Models |
| Product Series | 439D |
| Product Type | Alarm Bell |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Outdoor |
| Material | Steel |
| Sound Emission | 95 dB |
| Color | Gray |
| Form Factor | Surface Mount |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Diameter | 10" |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |