Home > Kidde > Kidde Alarm Bell 439D-8AW-R

The Kidde Commercial Alarm Bell (Model: 439D-8AW-R) is a reliable and durable fire safety device available in 6", 8", and 10" gong sizes. Its heavy-duty die-cast housing and rugged, compact mechanism make it ideal for outdoor use, especially when paired with the optional back box. Designed for seamless integration with fire alarm control equipment, this bell emits a loud, resonant tone crucial for fire alarm systems. Ensure your premises are well-equipped for emergencies with the Kidde Commercial Alarm Bell.
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 439D-8AW-R |
| Product Name | Vibrating Fire Alarm Bells Diode Polarized AC & DC Models |
| Product Series | 439D |
| Product Type | Alarm Bell |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Outdoor |
| Material | Steel |
| Sound Emission | 92 dB |
| Color | Red |
| Form Factor | Surface Mount |
| Input Voltage | 24V DC |
| Diameter | 8" |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |