Home > Eaton > Eaton Security Alarm 43T-G6-24-R

Enhance your life safety alarm system with the Eaton Security Alarm Model 43T-G6-24-R. Designed for reliability and durability, these Wheelock 43T bells offer high sound output while consuming minimal power. Available in 6" and 10" sizes for both indoor and outdoor use, these vibrating models operate on either 115- or 24-volt AC. Enjoy secure in-out field wiring with the convenient screw terminal inputs on all models. Elevate your security measures with this top-notch security alarm.
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | 43T-G6-24-R |
| Product Line | Eaton Wheelock |
| Product Model | 43T-G6-24-R |
| Product Name | 43T-G6-24-R Security Bell |
| Product Type | Security Alarm |
| Alarm Type | Audible |
| Sound Emission | 86 dB |
| Color | Red |
| Form Factor | Wall Mount |
| Input Voltage | 24V AC |
| Diameter | 6" |
| Mount Type | Wall Mount |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |