Home > Honeywell > Honeywell Pull Station 5140MPS-1

Ensure fire safety with the Honeywell Home Pull Station 5140MPS-1. This manual fire alarm station is designed for UL listed applications, featuring an ADA-compliant die-cast aluminum-alloy housing. The key reset feature allows for authorized resetting, matching Ademco controls, while the terminal block ensures secure terminations. Equipped with alarm deterrent break tubes and easy installation, this pull station is a reliable choice for fire safety systems.
| Brand Name | Honeywell Home |
|---|---|
| Manufacturer | Resideo |
| Manufacturer Part Number | 5140MPS-1 |
| Product Model | 5140MPS-1 |
| Product Name | 5140MPS-1 Pull Station |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Fire Alarm |
| Material | Cast Aluminum |
| Pull Station Type | Single Action |
| Color | Red, White |
| Depth | 2" |
| Form Factor | Semi-flush Mount, Surface Mount |
| Height | 4.74" |
| Width | 3.12" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Contact Type | SPST |
| Mount Type | Semi-flush Mount, Surface Mount |
| Print/Message | Fire, Pull |
| Limited Warranty | 2-Year |
| ADA Compliant | Yes |
| Additional Information | Gold contact SPSTKey reset and testScrew terminals |
| Country of Origin | CN |
| Features | Key Lock |
| Package Contents | 5140MPS-1 Pull StationKey Rest TestTerminal Block |