Home > Honeywell > Honeywell Pull Station 5140MPS-2

Enhance your fire safety system with the Honeywell Home 5140MPS-2 Pull Station. This manual fire alarm station is designed for UL listed fire-alarm applications, featuring an attractive die-cast aluminum-alloy housing that meets ADA pull requirements. With its Allen hex fitting, wire leads, and two alarm deterrant break tubes included, this pull station is a reliable choice for ensuring compliance and enhancing safety in your building. Elevate your fire safety measures with the Honeywell Home 5140MPS-2 Pull Station today.
| Brand Name | Honeywell Home |
|---|---|
| Manufacturer | Resideo |
| Manufacturer Part Number | 5140MPS-2 |
| Product Model | 5140MPS-2 |
| Product Name | 5140MPS-2 Pull Station |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Fire Alarm |
| Material | Cast Aluminum |
| Battery Voltage | 27.6 V DC |
| Color | Red, White |
| Depth | 2" |
| Height | 4.74" |
| Width | 3.12" |
| Input Voltage | 120V AC, 30V DC |
| Print/Message | Fire, Pull |
| Limited Warranty | 2-Year |
| ADA Compliant | Yes |
| Additional Information | Gold contact SPSTKey reset and testAllen screw resetScrew terminals |
| Certifications & Standards | ADA Compliant, CSFM Certificate Number: 7150-1645:118, MEA |
| Country of Origin | CN |
| Package Contents | 5140MPS-2 Pull StationHex Allen ResetTest and Wire Leads |