
~$13.75
🔎 Check Price & Availability
Edwards Horn Strobe 51R-N5-40W
- Weatherproof
- Internal, base mounted horn rated at 85 dB at 10' (3.05 m)
- Cast base can be utilized as a junction box
Key Features
Enhance safety with the Edwards Signaling 51R-N5-40W Horn Strobe, a weatherproof solution equipped with an internal base-mounted horn emitting 85 dB at 10 feet. This versatile device doubles as a junction box, providing added convenience and functionality. With its durable construction and efficient light dispersion, this Horn Strobe is a reliable choice for any life safety system. Choose from a variety of lens colors to suit your specific needs.
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 51RN540W |
| Product Line | AdaptaBeacon |
| Product Name | Flashing Incandescent Beacon With Horn Red 120VAC 50/60Hz, 0.35A |
| Product Series | 51 |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor |
| Sound Emission | 95 dB |
| Color | White |
| Durability | Shatter Resistant, Weatherproof |
| Form Factor | Box Mount, Conduit Mount, Panel Mount |
| Height | 7.4" |
| Lens Color | Red |
| Weight | 1.72lb |
| Width | 6" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Power Source | AC |
| Bulb/Tube Type | Incandescent |
| Mount Type | Box Mount, Conduit Mount, Panel Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |