Home > Edwards > Edwards Security Strobe Light 52B-R5

Enhance safety and security with the Edwards Signaling 52B-R5 Security Strobe Light. This visual signal is designed for both indoor and outdoor use, offering maximum brilliance and long-term durability with minimal maintenance. The polycarbonate dome ensures easy cleaning, making it ideal for high ambient noise environments such as security systems and factory/distribution facilities. The 53D Series features Diode Polarization for use in electrically supervised circuits, providing an added layer of reliability.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 52B-R5 |
| Product Line | AdaptaBeacon |
| Product Name | Rotating Incandescent Beacon Blue |
| Product Series | SSX-52 |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor, Signaling |
| Color | Gray |
| Durability | Weatherproof |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 8.5" |
| Lens Color | Blue |
| Input Voltage | 240V AC |
| Power Source | AC |
| Diameter | 6" |
| Mount Type | Wall Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |