Home > Edwards > Edwards Security Strobe Light 53A-G1

Illuminate your space with the Edwards Signaling Security Strobe Light (Model: 53A-G1). Designed for both indoor and outdoor use, this visual signal is built for maximum brilliance and long-term durability with minimal upkeep. The polycarbonate dome ensures easy cleaning, making maintenance a breeze. Ideal for high-noise environments such as security systems and factory settings, the 53A-G1 is Diode Polarized for use in electrically supervised circuits, providing an added layer of safety and security.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 53A-G1 |
| Product Name | 53 Security Strobe Light |
| Product Series | 53 |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Distribution, Factory, Indoor, Outdoor |
| Color | Gray |
| Form Factor | Box Mount, Corner Mount, Wall Mount |
| Height | 8.5" |
| Lens Color | Amber |
| Weight | 1.62lb |
| Width | 6" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | Incandescent |
| Mount Type | Box Mount, Corner Mount, Wall Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |