Home > Edwards > Edwards Security Strobe Light 53R-E1

Illuminate your surroundings with the Edwards Signaling Security Strobe Light (Model: 53R-E1). This beacon features a halogen or incandescent light source, a light-intensifying reflector, and a bayonet lamp socket for easy replacement. Suitable for indoor or outdoor applications, the Edwards 52, 53, and 53D Series offer maximum brilliance and durability with minimal maintenance. Ideal for security systems and high-noise environments, the 53D Series is Diode Polarized for use in supervised circuits, ensuring reliable performance in any setting.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 53R-E1 |
| Product Name | Rotating Beacon Red 12 VDC, 1.8 A |
| Product Series | 53 |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor |
| Material | PC |
| Color | Gray |
| Durability | Durable |
| Form Factor | Conduit Mount, Surface Mount |
| Height | 8.5" |
| Lens Color | Red |
| Weight | 1.62lb |
| Width | 6" |
| Input Voltage | 12V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | Incandescent |
| Mount Type | Conduit Mount, Surface Mount |
| Country of Origin | US |
| Features | Rotate |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |