Home > Edwards > Edwards Security Alarm 55-6AM

Enhance your security system with the Edwards Signaling 55-6AM Security Alarm. This economical single magnet bell features an exposed striker and vibrating bell, ideal for low-cost, light-duty installations in various settings such as factories, offices, and institutions. The enclosed grounded terminal and case ensure reliable performance, making it perfect for applications like doorbells, extension signals, and warning alerts. Designed for AC powered security systems with battery backup, this Security Alarm from Edwards Signaling is a dependable choice for audible annunciation needs.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 55-6AM |
| Product Name | 55-6AM General Purpose Bell 6 VDC, 0.8 A; 8 VAC 60 Hz, 1 A |
| Product Series | 55 |
| Product Type | Security Alarm |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Factory, Office |
| Connectivity Technology | Wired |
| Operating Range | 10 ft |
| Sound Emission | 84 dB |
| Color | Gray |
| Form Factor | Surface Mount |
| Height | 10.6" |
| Weight | 1.13lb |
| Input Voltage | 8V AC |
| Power Source | AC |
| Diameter | 6" |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | TW |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |
| Package Contents | General Purpose Bell 6 VDC, 0.8 A; 8 VAC 60 Hz, 1 A Enclosed Grounded Terminal Case |