
~$18.99
🔎 Check Price & Availability
System Sensor Temperature and Humidity Sensor 5602
- Plain housing for residential installations (Model 5601P)
- Easy-to-use terminal screws
- A broad range of back box mounting options: Single gang, 3.5 and 4Octagonal, 4square with square to round plaster ring
- Reversible mounting bracket
- Multiple configurations for installations: Single- and dual-circuit models, Fixed temp and combination fixed- temp/rate-of-rise 135°F or 194°F ratings.
- The 5600 series provides clear markings on the exterior of the unit to ensure that the proper detector is being used.
Key Features
The System Sensor 5602 Temperature and Humidity Sensor from the versatile 5600 series provides a comprehensive range of configurations suitable for various applications. Available in both single and dual-circuit models, these sensors cater to low and high-temperature requirements with fixed temperature or a combination of fixed temperature rate of rise (ROR) activation. The restorable ROR element in the fixed/ROR models allows for easy field testing. Ideal for property protection against fire and non-life-safety settings where smoke detectors may not be suitable, System Sensor's 5600 series mechanical heat detectors offer a cost-effective solution.
Technical Specifications
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5602 |
| Product Model | 5602 |
| Product Name | 5602 Temperature and Humidity Sensor with Alarm |
| Product Series | 5600 |
| Product Type | Temperature and Humidity Sensor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Heat Detector Type | Fixed Temperature, Rate of Rise |
| Color | White |
| Form Factor | Box |
| Height | 1.7" |
| Weight | 6oz |
| Input Voltage | 120V AC, 230V AC, 28V DC |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Additional Information | 50 Feet Space CoverSelf Restoring Rate-of-Rise (ROR) SensorRate-of-Rise Threshold 15°F (8.3°C) rise per minuteMaximum Installation Temperature 150°F |
| Country of Origin | CN |