
~$19.90
🔎 Check Price & Availability
System Sensor Temperature and Humidity Sensor 5604
- The 5600 series offers a full-line of configurations to acco mmodate a broad range of applications
- To satisfy a variety of installation needs, the 5600 series easily mounts to single-gang and octagonal back boxes
- The 5600 series provides clear markings on the exterior of the unit to ensure that the proper detector is being used
- 135°F or 194°F ratings
- Plain housing for residential installations (Model 5601P)
- Easy-to-use terminal screws
- A broad range of back box mounting options
- Single gang
- 3.5 and 4 Octagonal
- 4 square with square to round plaster ring
Key Features
Enhance your fire safety system with the System Sensor 5604 Temperature and Humidity Sensor. This versatile sensor offers a range of configurations to suit various applications, including single- and dual-circuit models for different temperature ratings. With easy installation on single-gang, octagonal, or four-square back boxes, the 5604 series provides flexibility for any setup. Plus, its clear markings and post-activation indicator ensure quick and accurate identification during emergencies. Upgrade to the System Sensor 5604 for reliable temperature and humidity monitoring in your space.
Technical Specifications
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5604 |
| Product Model | 5604 |
| Product Name | 5604 Temperature and Humidity Sensor with Alarm |
| Product Series | 5600 |
| Product Type | Temperature and Humidity Sensor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Heat Detector Type | Fixed Temperature |
| Accuracy | 194°F |
| Color | White |
| Form Factor | Box |
| Height | 1.7" |
| Weight | 6 oz |
| Input Voltage | 120V AC, 230V AC, 28V DC |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Additional Information | 25 Feet Space CoverSelf Restoring Rate-of-Rise (ROR) SensorMaximum Installation Temperature 150°F |