
~$48.99
🔎 Check Price & Availability
Edwards Horn Strobe 7007B-N5
- NeutralWhite color
- 150 candela strobe
- 68.6 dB buzzer at 1 meter and 59 dB at 10'
Key Features
Enhance safety with the Edwards Signaling 7007B-N5 Horn Strobe, featuring a neutral white color and producing powerful sound at 92dB at 1 meter/82dB at 10 ft. This versatile device is suitable for call for assistance applications, offering both audible and visual signals for effective alert notifications. Designed for easy installation in a single gang 2" x 4" box, the 7007B-N5 is a reliable choice for enhancing life safety systems.
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 7007B-N5 |
| Product Name | Call for Assistance Horn/Strobe Clear 120VAC 50/60Hz, 0.115A |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Signaling |
| Sound Emission | 92 dB |
| Color | White |
| Depth | 3" |
| Form Factor | Gang Box |
| Height | 4.6" |
| Lens Color | Clear |
| Weight | 6.56oz |
| Width | 4.5" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Power Source | AC |
| Bulb/Tube Type | Xenon |
| Mount Type | Flush Mount, Wall Mount |
| Certifications & Standards | UL |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |