Home > Edwards > Edwards Buzzer/Strobe 7007BB-N5
Enhance safety and communication with the Edwards Signaling 7007BB-N5 Buzzer/Strobe. This versatile audible and visual signaling device is ideal for call for assistance systems. Specifically designed for easy installation in a single gang 2" x 4" box, this reliable device ensures effective emergency alerts in any setting.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 7007BB-N5 |
| Product Name | CFA Buzzer/Strobe |
| Product Series | CFA |
| Product Type | Buzzer/Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 92 dB |
| Color | White |
| Depth | 3" |
| Form Factor | Gang Box Mount |
| Height | 4.6" |
| Lens Color | Blue |
| Weight | 6.56oz |
| Width | 4.5" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Power Source | AC |
| Bulb/Tube Type | Xenon |
| Mount Type | Gang Box Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |