Home > Honeywell > Honeywell Security Strobe Light 710BL

Illuminate your security system with the Honeywell Home 710BL Security Strobe Light. This blue strobe warning light is designed for surface or alarm bell housing mounting, ensuring high visibility with its high-intensity flashes. With its wide-angle coverage, this strobe light enables quick premises identification for enhanced safety and security.
| Brand Name | Honeywell Home |
|---|---|
| Manufacturer | Resideo |
| Manufacturer Part Number | 710BL |
| Product Model | 710BL |
| Product Name | 710BL Safety Light |
| Product Series | 710 |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Application/Usage | Visual Alert Transmission |
| Color | Blue |
| Height | 4.35" |
| Lens Color | Blue |
| Width | 4.35" |
| Input Voltage | 12V DC |
| Mount Type | Surface Mount |
| Features | High intensity flashes for fast premises identification, Provision made for Snap-In Tamper Switches |