Home > Edwards > Edwards Doorbell 730

Introducing the Edwards Signaling Model 730 Doorbell, a cost-effective solution for your safety needs. This fully insulated, non-adjustable combination bell and buzzer features a grounded frame for added security. Operating on both AC power from a Cat. No. 590 transformer and DC power, this versatile doorbell ensures reliable performance in any setting. Upgrade your safety system with the Edwards Signaling Model 730 today.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 730 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Line | Dixie Buzabel |
| Product Model | 730 |
| Product Name | Dixie Buzabel |
| Product Type | Doorbell |
| Color | Silver |
| Depth | 1" |
| Height | 5.3" |
| Weight | 7.36oz |
| Width | 3" |
| Input Voltage | 8V AC |
| Installation Type | Commercial |
| Limited Warranty | 2-Year |
| Additional Information | Operating Voltage: 6VAC 3-6VDC 6-8VAC Current: 0.7A 1.4A 1.4A VA: 4.2 8 8 |
| Compatibility | Residential Commercial OEM applications |
| Country of Origin | CN |