
~$28.88
🔎 Check Price & Availability
Edwards Horn 870-G5
- PLC Compatible models
- Corrosion resistant finish
- Volume adjustable
- Completely assembled
- Heavy duty die-cast housing
- Operating voltage range: -20% to +10% of nominal voltage
Key Features
Enhance your safety measures with the Edwards Signaling 870-G5 Horn, a reliable and durable solution for your fire alarm system. This horn boasts a corrosion-resistant finish and adjustable volume, ensuring optimal performance in any environment. Perfect for PLC compatible models, this fully assembled horn is easy to install and is ideal for various applications, from manufacturing sites to commercial buildings. Upgrade your safety equipment today with the Edwards Signaling 870-G5 Horn.
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 870-G5 |
| Product Line | Adaptahorn |
| Product Model | 870-G5 |
| Product Name | AdaptaHorn Flush Mount Vibrating Horn Indoor Applications |
| Product Series | 870 |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Indoor |
| Sound Emission | 113 dB |
| Color | Gray |
| Depth | 0.7" |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Form Factor | Flush Mount, Panel Mount, Wall Mount |
| Height | 6.5" |
| Weight | 2.06lb |
| Width | 2.2" |
| Input Voltage | 24V AC |
| Power Source | AC |
| Mount Type | Flush Mount, Panel Mount, Wall Mount |
| Country of Origin | US |
| Features | Volume Adjustable |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |
| Package Contents | AdaptaHorn Flush Mount Vibrating Horn Indoor ApplicationsTrim Plate |