
~$103.99
🔎 Check Price & Availability
Edwards Horn 875-E1
- PLC Compatible models
- Corrosion resistant finish
- Volume adjustable
- Completely assembled
- Heavy duty die-cast housing
- Operating range: -20% to +10% of nominal voltage
- Projects only 2" (51mm) from mounting surface
- Adjustable output: 88 to 111dB @ 1m (78 to 101dB @ 10ft.)
Key Features
Introducing the Edwards Signaling 875-E1 Horn, a robust and reliable solution for industrial, commercial, and institutional settings. This low-current, high decibel vibrating horn is PLC compatible and features a corrosion-resistant finish for long-lasting durability. With volume adjustability and easy installation using the included Adaptaplate®, this horn is ideal for applications such as timing, paging, and alarm signaling. Enhance its functionality with the optional 872-PO Plastic Projector AdaptaHorn accessory for added versatility.
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 875-E1 |
| Product Line | Adaptahorn |
| Product Name | AdaptaHorn Grille Type Vibrating Horn Indoor Applications |
| Product Series | 875 |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Indoor |
| Sound Emission | 111 dB |
| Color | Gray |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Form Factor | Surface Mount |
| Weight | 2.60lb |
| Input Voltage | 12V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Package Contents | AdaptaHorn Grille Type Vibrating Horn Indoor ApplicationsMounting Plate |