
~$39.99
🔎 Check Price & Availability
Edwards Horn 875-G1
- PLC Compatible models
- Corrosion resistant finish
- Volume adjustable
- Completely assembled
- Heavy duty die-cast housing
- Operating range: -20% to +10% of nominal voltage
- Projects only 2" (51mm) from mounting surface
- Adjustable output: 88 to 111dB @ 1m (78 to 101dB @ 10ft.)
Key Features
The Edwards Signaling 875-G1 Horn is a durable and reliable solution for industrial, commercial, and institutional applications. Designed for heavy-duty use, this horn features a low-current, high decibel surface mount vibrating design that is corrosion resistant and volume adjustable. The included Adaptaplate® ensures easy installation, making it PLC compatible and suitable for various mounting options. Enhance its functionality with the optional 872-PO Plastic Projector AdaptaHorn Accessory for added versatility in alert and signaling systems.
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 875-G1 |
| Product Line | Adaptahorn |
| Product Name | AdaptaHorn Grille Type Vibrating Horn Indoor Applications |
| Product Series | 875 |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Indoor |
| Sound Emission | 111 dB |
| Color | Gray |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Form Factor | Surface Mount |
| Weight | 2.60lb |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Package Contents | AdaptaHorn Grille Type Vibrating Horn Indoor ApplicationsMounting Plate |