
~$69.00
🔎 Check Price & Availability
Edwards Horn 877-G1
- PLC Compatible models
- Corrosion resistant finish
- Convenient plug-in assembly
- Volume adjustable
- Completely assembled
- NEMA 4X, NEMA 12 and NEMA 12K rated enclosure
- Operating range: -20% to +10% of nominal volt
Key Features
The Edwards Signaling 877-G1 Horn is a robust and reliable solution for heavy-duty applications, compatible with PLC systems and featuring a convenient plug-in assembly. With its NEMA 4X enclosure and corrosion-resistant finish, this horn is designed for durability in indoor settings. The volume is adjustable to suit different needs, making it ideal for applications such as timing scheduling, general alarms, and emergency evacuations. Additionally, the optional 872-PO Plastic Projector AdaptaHorn accessory enhances the horn's functionality for specific requirements.
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 877-G1 |
| Product Line | Adaptahorn |
| Product Name | Weatherproof Adaptahorn 24 VDC, 0.16 A |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Alarm, Emergency, Evacuation, Indoor, Outdoor, Paging, Scheduling |
| Sound Emission | 101 dB |
| Color | Gray |
| Durability | Corrosion Resistant, Weatherproof |
| Form Factor | Surface Mount |
| Height | 4.9" |
| Width | 3.3" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Surface Mount |
| Compatibility | PLC |
| Country of Origin | US |
| Features | Volume Adjustable |
| Indoor/Outdoor | Indoor |