
~$679.96
🔎 Check Price & Availability
Edwards Explosion-Proof Horn 879EX-G1
- Corrosion resistant heat flowed epoxy finish
- Low current drain
- Diode polarized
- Operating voltage range -20% to +10% of nominal voltage
- Power connection wires embedded in sealing compound
- NEMA Type 4X rated
- UL listed for Class I, Div. 1 and 2, Groups B, C and D; Class II, Div. 1 and 2, Groups E, F and G; and Class III locations
Key Features
The Edwards Signaling Explosion-Proof Horn (Model: 879EX-G1) is a heavy-duty, high-decibel vibrating horn signal ideal for hazardous locations. Its corrosion-resistant heat-flowed epoxy finish ensures durability, while its low current drain maximizes efficiency. With two mounting brackets for easy installation and a conduit-tapped housing for field wiring, this horn is perfect for dusty, hazardous atmospheres where a distinctive, urgent signal is needed. Common applications include mines, petroleum plants, gas plants, and more. Trust Edwards Signaling for reliable life safety solutions.
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 879EX-G1 |
| Product Name | 878EX Horn |
| Product Series | 878EX |
| Product Type | Explosion-Proof Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Alarm, Factory, Gas Station, Hazardous Location, Mine, Petroleum, Signaling, Storage Facilities, Tanker, Textile Industry |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 107 dB |
| Color | Gray |
| Depth | 4.2" |
| Durability | Corrosion Resistant, Explosionproof, Heavy Duty |
| Form Factor | Bracket Mount, Wall Mount |
| Height | 7.6" |
| Width | 7.4" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Bracket Mount, Wall Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |