
~$552.70
🔎 Check Price & Availability
Macurco Gas Detector CD-6G
- 12-24V AC or 12-32V DC input
- 5A SPDT fan control relay
- 0.5A N.O. or N.C. alarm relay
- Selectable fan and alarm relay actuation settings
- Digital Display 0-5% v/v (0-50,000PPM) CO2, internal buzzer
- Coverage Area: 900 – 5000 sq. ft. (dependent on application)
- 4-20mA current loop
Key Features
The Macurco CD-6G Gas Detector is a versatile low voltage monitor designed for various commercial applications, including greenhouses, food and beverage industries, refrigeration, and more. This detector features automatic fan control to ensure optimal Carbon Dioxide levels. It can function as a stand-alone detector or as an analog/digital transducer for integration with other systems. With a high range of 0-5% by volume (0-50,000PPM) and recommended coverage area of 900-5000 sq. ft., this ETL Listed monitor is a reliable choice for monitoring gas levels in diverse settings.
Technical Specifications
| Brand Name | Macurco |
|---|---|
| Manufacturer | Aerionics, Inc |
| Manufacturer Part Number | 70-2900-0301-3 |
| Package Length | 4.500000000 |
| Product Line | Commercial |
| Product Model | CD-6G |
| Product Name | Commercial CD-6G Gas Leak Sensor |
| Product Series | 6 |
| Product Type | Gas Detector |
| Application/Usage | Ambulance Bay, Battery Charging Station, Beverage, Brewery, Bus Depot, Chemical Processing, Commercial, Fire Station, Food Industry, Greenhouse, Loading Dock, Mechanical Room, Parking Lot, Pharmaceutical, Refrigeration, Refrigeration Facilities, Restaurant, Storage Facilities, Vehicle Repair Facilities, Warehouse, Welding |
| Connectivity Technology | Wired |
| Detectable Gas | Carbon Dioxide |
| Detectable Medium | Gas |
| Sensing Technology | Infrared |
| Status Indicators | Yes |
| Color | White |
| Depth | 2.1" |
| Height | 4.5" |
| Weight | 15.87oz |
| Width | 4" |
| Input Voltage | 12V AC, 12V DC, 24V AC, 32V DC |
| Limited Warranty | 2-Year |
| Country of Origin | US |