
~$105.00
🔎 Check Price & Availability
Potter Horn Strobe CHS-24BW
- Nominal voltage 24V DC
- Tamperproof field selectable candela options 15, 30, 75, 95, 115, & 150
- Super-Slide Bracket - Ease of Supervision Testing
- Checkmate® - Instant Voltage Verification
- Synchronize strobe and/or horn with Gentex AVSM Control Module
- Prewire entire system, install mounting bracket, then install signals
- Documented lower installation and operating costs
- Input Terminals 12 to 18 AWG
- Switch Selection for High or Low dBA
- Switch Selection for 2400Hz or mechanical Tone
Key Features
Introducing the Potter Electric Signal, LLC CHS-24BW Ceiling Mount Horn Strobe, part of the CS/CHS Series. This versatile device offers both audible and visual alarms with tamperproof field-selectable candela options ranging from 15 to 150. The CHS horn provides a choice between continuous or synchable temporal three tones, easily changeable in the field by professionals. With its minimal operating current and 1Hz flash rate, the CS Series ensures reliable performance. Featuring a 4" mounting plate with the innovative Super-Slide® feature for easy testing and a secure locking mechanism, the CS/CHS is a top choice for life safety systems. Additionally, the patented Checkmate® - Instant Voltage Verification feature
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | CHS-24BW |
| Product Model | CHS-24BW |
| Product Name | CHS-24BW Horn/Strobe |
| Product Series | CHS |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Fire Alarm, Outdoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 100 dB |
| ADI Part Number Replaces | PL-CSH1224WB |
| Model Number Replaces | CSH-1224W-BW |
| Color | White |
| Durability | Tamperproof |
| Form Factor | Bracket Mount, Wall Mount |
| Height | 6" |
| Lens Color | Blue |
| Width | 2.6" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Bracket Mount, Wall Mount |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Country of Origin | US |
| Package Contents | CHS-24BW Horn/Strobe Mounting Bracket |