Home > Potter > Potter Security Strobe Light CS-24R

Introducing the Potter Electric Signal, LLC CS-24R Security Strobe Light, a top-of-the-line ceiling mount strobe or horn/strobe combo designed for reliable audible and visual alarms with ultra-low current consumption. Featuring tamperproof field selectable candela options ranging from 15 to 150 candela, the CS-24R ensures customizable alert brightness. With a minimal operating current and a minimum flash rate of 1Hz, this model includes a convenient 4" mounting plate with Super-Slide® feature for easy supervision testing and a locking mechanism for secure installation. Additionally, the patented Checkmate® - Instant Voltage Verification feature allows for voltage drop testing without signal removal, making the CS-24R a must-have for fire protective systems
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | CS-24R |
| Product Model | CS-24R |
| Product Name | Selectable Candela Ceiling Mount Strobe |
| Product Series | CS |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Fire Alarm, Indoor, Security |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 90 dB |
| Color | Red |
| Durability | Tamperproof |
| Form Factor | Ceiling Mount |
| Lens Color | Clear |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Package Contents | Selectable Candela Ceiling Mount Strobe 4" Mounting Plate |