
~$97.99
🔎 Check Price & Availability
Honeywell Gas Leak Sensor E3SAH
- E3Point without Sensor
- Wall Mount
- Analog
- 120 Vac
Key Features
Detect gas leaks quickly and efficiently with the Honeywell Home Gas Leak Sensor (Model: E3SAH). This advanced sensor is designed to provide accurate and reliable detection of gas leaks, ensuring the safety of your home or business. Trust Honeywell Home for superior quality and peace of mind.
Technical Specifications
| Brand Name | Honeywell Home |
|---|---|
| Manufacturer | Resideo |
| Manufacturer Part Number | 1309A0043 |
| Package Length | 12.600000000 |
| Product Line | E3Point |
| Product Model | E3SAH |
| Product Name | E3Point E3SAH Gas Leak Sensor |
| Product Type | Gas Leak Sensor |
| Application/Usage | Indoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Detectable Gas | Carbon Monoxide, Hydrogen, Hydrogen Sulfide, Methane, Nitrogen Dioxide, Oxygen, Propane |
| Detectable Medium | Gas |
| Sensing Technology | Electrochemical |
| Status Indicators | Yes |
| Color | Black |
| Depth | 2.6" |
| Form Factor | Duct Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Height | 8.1" |
| Weight | 3lb |
| Width | 5.9" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Power Source | AC |
| Mount Type | Duct Mount, Surface Mount, Wall Mount |