
~$76.44
🔎 Check Price & Availability
Honeywell Gas Detector Base Unit E3SM
- Easy to install and program
- OnlyWorks with the Honeywell 301-C controllerWhich also provides power
- Internal relay
Key Features
Enhance safety and reliability with the Honeywell Analytics / Vulcain E3SM Gas Detector Base Unit. The E3SM model offers seamless installation and programming, making it a user-friendly wall-mounted unit. When paired with the Honeywell 301-C controller for power supply, this gas detector base unit ensures efficient performance in diverse environments. With an internal relay for enhanced functionality, this essential tool prioritizes precision and dependability, creating a safer workspace for all. Invest in the Honeywell Analytics / Vulcain E3SM Gas Detector Base Unit today for peace of mind and optimal safety measures.
Technical Specifications
| Brand Name | Honeywell Analytics / Vulcain |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | E3SM |
| Package Length | 8 |
| Product Line | E3Point |
| Product Model | E3SM |
| Product Name | E3Point E3SM Detector Base |
| Product Type | Gas Detector Base Unit |
| Detectable Gas | Carbon Monoxide, Hydrogen, Hydrogen Sulfide, Methane, Nitrogen Dioxide, Oxygen, Propane |
| Device Supported | Gas Detector |
| Material | PC |
| ADI Part Number Replaces | SK-1309A0047 |
| Model Number Replaces | 1309A0047 |
| Color | Gray |
| Depth | 2.6" |
| Form Factor | Surface Mount, Wall Mount |
| Height | 8.1" |
| Width | 5.9" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Mount Type | Surface Mount, Wall Mount |
| Country of Origin | US |