
~$473.63
🔎 Check Price & Availability
Honeywell Gas Leak Sensor E3SRMNO2
- Always remove powerWhen replacing sensor
- Dependable, long lasting sensor
- OnlyWorks with E3Point STANDALONE Monitors
Key Features
The Gas Leak Sensor E3SRMNO2 by Honeywell Analytics / Vulcain offers comprehensive detection of a wide range of toxic and combustible gases commonly found in commercial spaces. Equipped to detect CO, NO2, O2, H2, H2S, CH4, and C3H8, this sensor can be used as a standalone unit or integrated into a networkable device compatible with BACnet, Modbus, or other Building Automation Systems. By utilizing Demand Control Ventilation and interoperability with various building systems, E3SRMNO2 optimizes energy efficiency and enhances overall building performance. Its intelligent design, pre-calibrated smart sensors, and user-friendly features ensure cost-effective gas monitoring with minimal maintenance requirements,
Technical Specifications
| Brand Name | Honeywell Analytics / Vulcain |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | E3SRMNO2 |
| Product Name | E3Point |
| Product Type | Gas Leak Sensor |
| Detectable Gas | Nitrogen Dioxide |
| Detectable Medium | Gas |
| Material | PC |
| Sensing Technology | Electrochemical |
| Status Indicators | Yes |
| Color | Gray |
| Depth | 2.6" |
| Form Factor | Duct Mount, Wall Mount |
| Height | 1.4" |
| Width | 1.8" |
| Input Voltage | 38V DC |
| Mount Type | Duct Mount, Wall Mount |
| Package Contents | E3Point Cartridge |