
~$22.69
🔎 Check Price & Availability
Kidde Horn EG1R-P
- Unique low-profile design
- Operating voltage, 87 dBat1m
- Easy to install
Key Features
Enhance your life safety system with the Kidde Commercial EG1R-P Genesis Wall-Mount Horn. This compact audible-visible signaling device protrudes just one inch from the wall, featuring a textured housing in white or red for a sleek look. With its patented cavity design and FullLight strobe technology, the Genesis horn ensures a highly controlled and consistent light distribution pattern, covering the entire area effectively. Plus, the selectable candela output and visible setting make customization and monitoring a breeze, offering added convenience and peace of mind. Elevate your safety measures with the EG1R-P Genesis Horn from Kidde Commercial.
Technical Specifications
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | EG1RP |
| Product Line | Genesis |
| Product Model | EG1RP |
| Product Name | Genesis Compact Red Fire Alarm Piezo Horn Red |
| Product Series | EG1 |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Indoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Material | Plastic |
| Sound Emission | 87 dB |
| Color | Red |
| Depth | 0.8" |
| Durability | Flame Resistant, UV Resistant |
| Form Factor | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Height | 4.5" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 2.8" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Certifications & Standards | UL 1971 (S218), UL 1638 (S218), UL 464 (S218), ULC S525, ULC S526, CSFM, CE, FCC, MEA. (All models comply with ADA Code of Federal Regulation Chapter 28 Part 36 Final Rule.) |
| Country of Origin | CN |
| Features | Compact, Textured |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |