
Edwards Horn EG1RF-P
- Unique low-profile design
- Four field-configurable options in one device
- Easy to install
- Xenon light source
- Clear lens
- Fits standard single gang electrical boxes
- No extension ring or trim plate required
- Operating temperature range: 32°F to 120°F (0°C to 49°C)
- Field selectable for high or low dB horn output and temporal or steady horn output
- Field selectable candela output via switch
Key Features
Introducing the Edwards Signaling EG1RF-P Horn from the Genesis LED EG1 Series. This horn boasts a sleek low-profile design and energy-efficient LED technology, providing cost-effective installation and operation. With high-performance LEDs that require fewer circuits and power supplies, this horn is designed to prioritize energy-efficiency and life safety. The Genesis LED EG1 Series utilizes high-efficiency optics and patented electronics to deliver a precisely controlled light distribution pattern with minimal current requirements. Featuring field-selectable light output options of 15, 30, or 75 cd, these horns offer versatile solutions for various settings. Additionally, these LED horns are compatible with legacy strobes, allowing for seamless integration without the need for a full device replacement. With field-configurable sound
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | EG1RF-P |
| Product Line | Genesis |
| Product Model | EG1RF-P |
| Product Name | Genesis EG1 EG1RF-P Horn |
| Product Series | EG1 |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Indoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Material | Plastic |
| Sound Emission | 99 dB |
| Color | Red |
| Depth | 0.8" |
| Durability | Flame Resistant, UV Resistant |
| Form Factor | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Height | 4.5" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 2.8" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Certifications & Standards | UL 1971 (S218), UL 1638 (S218), UL 464 (S218), ULC S525, ULC S526, CSFM, CE, FCC, MEA. (All models comply with ADA Code of Federal Regulation Chapter 28 Part 36 Final Rule.) |
| Country of Origin | CN |
| Features | Synchronization, Textured |
| Indoor/Outdoor | Indoor |