Home > Kidde > Kidde Security Strobe Light EG1VRN

Elevate your safety with the Kidde Commercial Genesis LED EG1VRN Security Strobe Light. Boasting a modern low-profile design and energy-efficient technology, this strobe light is not only cost-effective but also enhances life safety. With high-performance LEDs that require fewer circuits and power supplies, the Genesis LED EG1VRN delivers a highly controlled light distribution pattern with lower current requirements. Featuring field-selectable light output options and compatibility with legacy strobes, this security strobe light is perfect for both new installations and retrofits. Trust Kidde Commercial for reliable and efficient fire safety equipment.
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | EG1VRN |
| Product Line | Genesis |
| Product Model | EG1VRN |
| Product Name | EG1VRN Security Strobe Light |
| Product Series | EG1 |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Security |
| Connectivity Technology | Wired |
| Color | Red |
| Depth | 1.1" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 4.6" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 3" |
| Input Voltage | 33V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Country of Origin | CN |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |