Home > Kidde > Kidde Speaker Strobe EG4SVRF

Introducing the Kidde Commercial Genesis LED EG4SVRF Speaker Strobe. This cutting-edge device combines high performance output with a sleek, low-profile design and energy-efficient technology, resulting in cost-effective installation and operation. With selectable wattage taps and field-configurable light output levels, these speaker strobes offer unmatched flexibility to meet specific project requirements. The EG4SVRF Speaker Strobe is designed for optimal life safety, featuring high efficiency optics and patented electronics for precise light distribution and reduced current draw. Backwards compatible with legacy strobes, it is ideal for both new installations and retrofits, ensuring clear, intelligible audio output and NFPA-compliant synchronization on compatible circuits. Upgrade to the Kidde Commercial Genesis LED EG4SVRF Speaker
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | EG4SVRF |
| Product Line | Genesis |
| Product Model | EG4SVRF |
| Product Name | Genesis EG4SVRF Speaker Strobe |
| Product Series | EG4S |
| Product Type | Speaker Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Construction Area, Emergency, Fire, Retrofitting, Room |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 87 dB |
| ADI Part Number Replaces | ED-EG4FS7VM, ED-EG4S2VM, ED-G4HFRFS7V, ED-G4HFWFS2V, ED-G4HFWNS2V |
| Model Number Replaces | EG4F-S7VM, EG4-S2VM, G4HFRF-S7VMC, G4HFWF-S2VMC, G4HFWN-S2VMC |
| Color | Red |
| Depth | 1.6" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 5" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 5.8" |
| Input Voltage | 33V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Wall Mount |
| Country of Origin | CN |
| Indoor/Outdoor | Indoor |