Home > Kidde > Kidde Speaker Strobe EG4SVWF

Introducing the Kidde Commercial Genesis LED EG4SVWF Speaker Strobe. This cutting-edge device combines powerful performance with a modern, space-saving design and energy-efficient technology for cost-effective installation and operation. With selectable wattage taps and configurable light output levels, these speaker strobes offer unmatched flexibility to meet your specific requirements. The Genesis LED EG4SVWF Series is designed with energy efficiency and life safety as top priorities, featuring high efficiency optics and field-selectable light output options for optimal performance.
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | EG4SVWF |
| Product Line | Genesis |
| Product Model | EG4SVWF |
| Product Name | Genesis EG4SVWF Speaker Strobe |
| Product Series | EG4S |
| Product Type | Speaker Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Construction Area, Emergency, Fire, Indoor, Public Access Area, Retrofitting, Room |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 87 dB |
| ADI Part Number Replaces | ED-EG4FS7VM, ED-EG4S2VM, ED-G4HFRFS7V, ED-G4HFWFS2V, ED-G4HFWFS7V, ED-G4HFWNS2V, ED-GRSW10 |
| Model Number Replaces | EG4F-S7VM, EG4-S2VM, G4HFRF-S7VMC, G4HFWF-S2VMC, G4HFWF-S7VMC, G4HFWN-S2VMC, GRSW-10 |
| Color | White |
| Depth | 1.6" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 5" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 5.8" |
| Input Voltage | 33V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Wall Mount |
| Country of Origin | CN |
| Indoor/Outdoor | Indoor |