Home > Kidde > Kidde Security Strobe Light EGCF-VMH

Enhance safety with the Kidde Commercial EGCF-VMH Security Strobe Light. This compact emergency signaling device protrudes just 1.6" from the ceiling, featuring a textured housing in neutral white or life safety red. The Genesis strobes boast a patented cavity design for controlled light distribution and FullLight technology for consistent illumination. With candela output options ranging from 15 to 177, these strobes can be synchronized using compatible sources for optimal safety coverage.
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | EGCFVMH |
| Product Line | Genesis |
| Product Model | EGCFVMH |
| Product Name | Genesis Ceiling Strobes Field Configurable |
| Product Series | EGC-VM |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Indoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Material | Plastic |
| Sound Emission | 101 dB, 91 dB |
| Color | White |
| Depth | 1.6" |
| Durability | Flame Resistant, UV Resistant |
| Form Factor | Ceiling Mount |
| Lens Color | Clear |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | Xenon |
| Diameter | 6.8" |
| Mount Type | Ceiling Mount, Flush Mount, Wall Mount |
| Print/Message | Fire |
| Country of Origin | CN |
| Features | Candela Switch, Multi-candela Strobe, Synchronization, Textured |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |