
~$18.99
🔎 Check Price & Availability
Eaton Horn ELHNRC
- Compact, low-profile, aesthetically pleasing design
- 3 horn patterns
- Continuous, T3 and T3/T4
- Finger slide Switches
- Mounting plate included
- Energy Efficient
Key Features
Introducing the Eaton ELHNRC Ceiling Mount Horn, a reliable and essential addition to your life safety system. This high-quality horn is designed to provide clear and effective audible alerts in emergency situations. With its easy ceiling mount installation, the Eaton ELHNRC ensures optimal safety and peace of mind for your property. Trust in this top-tier product to enhance your fire safety measures.
Technical Specifications
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | ELHNRC |
| Product Line | Eluxa Indoor |
| Product Model | ELHNRC |
| Product Name | Eluxa Horn |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Indoor |
| Sound Emission | 80 dB |
| Color | Red |
| Form Factor | Ceiling Mount |
| Height | 1.8" |
| Weight | 8.67oz |
| Input Voltage | 24V AC |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor |