
~$41.44
🔎 Check Price & Availability
Eaton Horn Strobe ELHSW-N
The Eaton ELHSW-N Horn Strobe is a vital life safety device designed for indoor use. With a high-intensity strobe light and audible alarm, this horn strobe provides effective alerting in emergency situations. Ideal for commercial and residential applications, the Eaton ELHSW-N enhances safety by providing visual and auditory signals during emergencies.
Technical Specifications
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | ELHSW-N |
| Product Line | Eluxa Indoor |
| Product Model | ELHSW-N |
| Product Name | Eluxa Horn Strobe |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Indoor |
| Sound Emission | 86 dB |
| Color | White |
| Depth | 4.8" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 1.3" |
| Lens Color | Clear |
| Weight | 5.25oz |
| Width | 2.8" |
| Input Voltage | 24V AC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Wall Mount |
| Country of Origin | US |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |