
~$118.79
🔎 Check Price & Availability
Eaton Horn Strobe ELMTSRC
- Meets NFPA 72 fire and CO low frequency sounder codes for sleeping rooms in a single device
- Eight sounds in one device
- Ceiling mounted
- FIRE Lettering
- Indoor operation
- Clear lens
- 24V
- Red housing
Key Features
Introducing the Eaton ELMTSRC Horn Strobe, a versatile life safety device offering eight distinct alerting sounds to meet various signaling needs. Engineered to comply with NFPA/ANSI Temporal Pattern specifications, this device features advanced LED technology with a full range of candela settings for indoor wall and ceiling-mount applications. With high energy efficiency and low power consumption, the ELMTSRC is designed to reduce overall costs in fire alarm systems. UL listed and RoHS compliant, these devices are compatible with a wide range of Fire Alarm Control Panels and accessories, making them a reliable and cost-effective choice for your safety needs.
Technical Specifications
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | ELMTSRC |
| Product Line | Eluxa Indoor |
| Product Model | ELMTSRC |
| Product Name | Eluxa ELMTSRC Horn/Strobe |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Emergency, Evacuation, Indoor, Industrial, Signaling, Synchronization Module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 97 dB |
| ADI Part Number Replaces | WH-126228 |
| Model Number Replaces | HS4-24MCCH-FR |
| Color | Red |
| Depth | 1.5" |
| Form Factor | Ceiling Mount |
| Height | 6.4" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4.6" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Compatibility | Compatible with all Fire Alarm Control Panels |
| Country of Origin | RO |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Package Contents | Eluxa ELMTSRC Horn/Strobe Mounting Plate |