Home > Eaton > Eaton Speaker Strobe ELSPSTR-AL

The Eaton ELSPSTR-AL Speaker Strobe is an essential component for fire safety systems, emitting both bright visual alerts and audible alarms in emergency situations. Designed for use in commercial and industrial settings, this speaker strobe is part of the Eluxa Indoor product line by Eaton Corporation, ensuring reliable performance and compliance with safety regulations. Enhance your building's safety measures with the ADI Part Number WH-ELSPSTRAL, a top-quality speaker strobe from a trusted brand in life safety equipment.
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | ELSPSTR-AL |
| Product Line | Eluxa Indoor |
| Product Model | ELSPSTR-AL |
| Product Name | Eluxa High Fidelity Speaker Strobe |
| Product Type | Speaker Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Indoor |
| Sound Emission | 87 dB |
| ADI Part Number Replaces | WH-E50H24MCW, WH-LSPSTR3AL |
| Model Number Replaces | E50H-24MCW-ALR, LSPSTR3-AL |
| Color | Red |
| Depth | 6.4" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 2.9" |
| Lens Color | Clear |
| Weight | 1.44lb |
| Width | 4.6" |
| Input Voltage | 25V DC |
| Power Source | DC Supply |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Wall Mount |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor |