Home > Eaton > Eaton Speaker Strobe ELSPSTW-N

Introducing the Eaton ELSPSTW-N Wall Mount Speaker Strobe, a cutting-edge life safety device designed to alert and protect. This innovative speaker strobe is a must-have for any commercial or industrial setting, combining powerful sound with visual alerts for enhanced safety. Trust Eaton for top-quality fire equipment that meets the highest industry standards.
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | ELSPSTW-N |
| Product Line | Eluxa Indoor |
| Product Name | Eluxa High Fidelity Speaker Strobe |
| Product Type | Speaker Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Indoor |
| Sound Emission | 87 dB(A) |
| ADI Part Number Replaces | WH-109906, WH-LSPSTW3NA |
| Model Number Replaces | ET70-24MCW-NW, LSPSTW3-NA |
| Color | White |
| Depth | 6.4" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 2.9" |
| Lens Color | Clear |
| Weight | 1.75lb |
| Width | 4.6" |
| Input Voltage | 70V |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Wall Mount |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Country of Origin | US |