Home > Eaton > Eaton Speaker Strobe ELSPSTW

Enhance your building's safety with the Eaton Eluxa Speaker Strobe (Model: ELSPSTW). This innovative device combines high-fidelity sound output with advanced LED technology, offering a full range of candela settings for indoor wall and ceiling-mount installations. With the widest frequency response range in the industry (300 to 8000 Hz), the Eluxa ELSPST delivers crisp voice messages and tone signaling for emergency communications, mass notification, and fire alarm systems. Designed for ease of installation, this speaker strobe features a low profile design, 6 candela settings in 1 device, dual voltage capability, and field-selectable taps. Compliant with NFPA 72 standards and UL/ULC listed, the Elux
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | ELSPSTW |
| Product Line | Eluxa Indoor |
| Product Model | ELSPSTW |
| Product Name | Wheelock Eluxa ELSPSTW Speaker Strobe |
| Product Type | Speaker Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Emergency, Fire Alarm, Indoor, Mass Notification, Voice Evacuation |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 87 dB |
| ADI Part Number Replaces | WH-109021, WH-109023, WH-110093, WH-110184, WH-110227, WH-110229, WH-113474, WH-LSPSTW3, WH-LSPSTW3N |
| Model Number Replaces | E50-24MCW-FW, E50-24MCWH-FW, E50H-24MCW-FW, E70-24MCW-FW, E70-24MCWH-FW, E70H-24MCW-FW, ET70-24MCW-FW, LSPSTW3, LSPSTW3-N |
| Color | White |
| Depth | 1.5" |
| Durability | UV Resistant |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 6.4" |
| Lens Color | Clear |
| Weight | 1.54 lb |
| Width | 4.6" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Wall Mount |
| Print/Message | Alert |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Package Contents | Eluxa ELSPSTW Speaker Strobe Mounting Plate |