Home > Eaton > Eaton Security Strobe Light ELSTR-A

Enhance the safety of your facility with the Eaton Security Strobe Light (Model: ELSTR-A). This strobe light is UL/ULC listed and designed to seamlessly integrate with all Fire Alarm Control Panels (FACP) and accessories. Engineered for compatibility with Wheelock RSS strobe-based products and Exceder LED3, this reliable security solution ensures effective visual notification in emergency situations. Trust Eaton for top-notch fire safety equipment.
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | ELSTR-A |
| Product Line | Eluxa Indoor |
| Product Model | ELSTR-A |
| Product Name | Wheelock Eluxa Security Strobe Light |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Indoor |
| ADI Part Number Replaces | WH-129773, WH-STRA |
| Model Number Replaces | STR-ARSS-24MCW-AR |
| Color | Red |
| Depth | 4.8" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 1.6" |
| Lens Color | Clear |
| Weight | 5.20 oz |
| Width | 2.8" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Wall Mount |
| Print/Message | AGENT |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Indoor/Outdoor | Indoor |