Home > Eaton > Eaton Security Strobe Light ELSTW-ALA

Introducing the Eaton Security Strobe Light, Model ELSTW-ALA, a cutting-edge solution for indoor wall and ceiling-mount applications. Featuring advanced LED technology with adjustable candela settings, this Security Strobe Light is designed in sleek enclosures that seamlessly blend with any interior decor. With industry-leading energy efficiency and a wide range of features including multiple candela settings and horn patterns, the Eaton Security Strobe Light is a top choice for reducing installation and operating costs. UL listed and RoHS compliant, this strobe light meets the highest safety standards and is compatible with a variety of Fire Alarm Control Panels and accessories.
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | ELSTW-ALA |
| Product Line | Eluxa Indoor |
| Product Model | ELSTW-ALA |
| Product Name | Wheelock Eluxa Strobe |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Fire Alarm, Indoor |
| ADI Part Number Replaces | WH-124019, WH-STWALA |
| Model Number Replaces | RSSA-24MCW-ALW, STW-ALA |
| Color | White |
| Depth | 4.8" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 1.6" |
| Lens Color | Amber |
| Weight | 5.20oz |
| Width | 2.8" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Wall Mount |
| Print/Message | Alert |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor |